• Półfinał turnieju szachowego

• 28 marca w Pałacu w Rybnej odbył się II etap turnieju szachowego, zorganizowanego przez tarnogórski klub szachowy UKS G4. Do turnieju przystąpiło troje uczniów naszej szkoły: Sebastian L., Filip N., Filip L. - zwycięzcy I etapu. Poziom turnieju był bardzo wysoki, a nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę.

• Eksperymenty w kuchni

• Klasa 2b przeprowadziła eksperymety z substancjami dostępnymi powszechnie w kuchni. Dzieci obserwowały wzrost drożdży, gęstość cieczy, działanie dwutlenku węgla oraz naczyń połacząonych. Wszystkie doświadczenia się udały i co najwazniejsze, były okazją do zdobycia wiedzy z chemii i fizyki.

• Akademia czerniaka

• Czerniak to nowotwór złośliwy skóry wykrywany rocznie u około 2500 – 3000 ludzi w Polsce. Pod względem liczby odnotowanych zachorowań, jest to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn
            i drugi w kolejności u kobiet.
            Nasza szkoła uczestniczyła w „Akademii Czerniaka”, której celem było zwiększenie świadomości społecznej na temat tego nowotworu wśród najmłodszych. Popularyzując wiedzę, przyczyniamy się do upowszechniania skutecznych metod profilaktyki.
            Część naszych uczniów już wie, na jakie cechy znamion zwracać szczególną uwagę obserwując swoją skórę, gdzie szukać pomocy oraz w jaki sposób chronić skórę przed działaniem UV.

• Program profilaktyki zintegrowanej ARCHIPELAG SKARBÓW

• Program Archipelag Skarbów® to dwa dni warsztatów, w których rozmawiamy z młodzieżą o sprawach ważnych dla nastolatka. Dorastanie, szczęście, przyjaźń i miłość. Program wspiera młodzież w poznawaniu i akceptacji siebie, wzmacnia kompetencje w zakresie asertywności oraz zachęca do pozytywnego spojrzenia na istotne obszary z punktu widzenia psychologii rozwojowej.

Program będzie realizowany w dniach 30 i 31 marca w ZSP nr 4 SP nr 14 w Tarnowskich Górach  w godzinach od 8.30 do 12.00 dla uczniów klas 8 Szkoły Podstawowej nr 14 i Szkoły Podstawowej
            nr 16 Miasta i Gminy Tarnowskie Góry przez trenerów fundacji YAQ projekt – Pracownia Rozwoju Społecznego.

30 marca (czwartek) o godz. 16.00 w Szkole Podstawowej nr 14 w Rybnej
            ul. Powstańców Warszawskich 42 odbędzie się spotkanie dla rodziców i nauczycieli uczniów biorących udział w programie. Spotkanie dotyczy tego, jak w pozytywny sposób towarzyszyć nastolatkom w ich drodze dorastania.

Szczegółowy opis programu

• Pierwszy dzień wiosny na wesoło

• Żeby uczcić Pierwszy dzień wiosny, uczniowie naszej szkoły prezentowali dziś swoje umiejętności artystyczne w kategoriach: Talent, Miniplayback oraz kabaret. Odbył się też konkurs na najładniejsze klasowe Marzanny. Wszyscy świetnie sie bawili, a jury miało kłopoty z wyłonieniem zwycięzców. Zwycięzkie klasy otrzymały kupon na pizzę, ufundowany przez Radę Rodziców. Bardzo wszystkim gratulujemy.

• OGÓLNOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY „LEON”

• Uczniowie Naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym "Leon"– sesja jesienna. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych — klasy I-VIII. Jego celem było sprawdzenie umiejętności ścisłych uczniów oraz zachęcenie do rozwijania pasji matematycznych, kształcenie samodzielności, odkrywanie ukrytych talentów oraz rozwinięcie nawyku twórczego i logicznego myślenia. Nasi uczniowie spisali się wspaniale. 41 dyplomów, z czego aż siedmiu laureatów:

Tomasz O. - 4 miejsce
            Laura W. – 5 miejsce
            Julia S. – 5 miejsce
            Franciszek K. – 7 miejsce
            Bartosz S. – 8 miejsce
            Weronika K. – 9 miejsce
            Wojciech Z. – 10 miejsce.
            WSZYSTKIM UCZNIOM GRATULUJEMY! JESTEŚMY BARDZO DUMNI!

• PODIUM W ZAWODACH PÓŁFINAŁU POWIATOWEGO W SIATKÓWCE DZIEWCZĄT

• 17 marca uczennice klasy VIII reprezentowały szkołę w piłce siatkowej.  Zawody odbywały się w Szkole Podstawowej nr 1 w Miasteczku Śląskim. Po zaciętej walce nasz zespół zajął  III miejsce. GRATULACJE!
            W reprezentacji były: Nicola D. , Patrycja D, Anastazja F., Agata Ł., Dorota Ł., Kamila M., Julia S, Oliwia S.

• Ogólnopolski Tydzień Uważności klasie 3a

• W dniach 13-17.03.2023r. klasa 3A brała udział w Ogólnopolskim Tygodniu Uważności w szkole i przedszkolu.
            Każdego dnia przed zajęciami uczniowie przez 7-10 minut ćwiczyli swoją uważność.
            Poniedziałek – Uważność na oddech
            Wtorek – Uważność na zmysły
            Środa – Uważność na ciało
            Czwartek – Uważność na emocje
            Piątek – leżymy do góry brzuchem czyli Uważne jedzenie i Relaks.
            To był czas bez stawiania ocen, baz zadań domowych, nie było kartkówek, sprawdzianów i odpowiedzi ustnych. Nowe i nieco inne doświadczenie w szkole.

• Wielka Liga Czytelników – sukcesy

• Już od października trwają zmagania w Ogólnopolskim Konkursie Wielka Liga Czytelników.

Mamy już pierwsze sukcesy. Nasi uczniowie wykazali się świetną znajomością lektur konkursowych i zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego konkursu.
            A oto nasze drużyny, które 6 marca zdobyły tytuł MISTRZA POWIATU.

1. Kategoria klas 1-3: Marcel M, Radosław Sz i Wiktor W. Drużyna chłopaków zdobyła 153 pkt. na 170 możliwych.

2. Kategoria klas 4-6: Julia F., Laura W., Julia W.. Drużyna dziewczyn napisała test jeszcze lepiej, zdobywając 164 pkt. na 170 możliwych.

Brawa dla obu zespołów!! Jesteście MISTRZAMI. Nasi najlepsi nie rezygnują z dalszej walki. Kolejny test już 28 marca. Trzymamy kciuki!

• Wyjątkowy Dzień kobiet w klasie VI

• Dnia 8 marca br. uczniowie klasy VI  spędzili miło czas na grze w kręgle. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Pobyt w kręgielni dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Zabawa była wyśmienita i zdecydowanie aktywnie spędzany czas przypadł uczniom do gustu. Po wyczerpującej grze na wszystkich czekały pyszne pączki.